Print PDF

Soğutuculu Nakliyenin Başlangıcı

thermoking-20111938 yılında, Joseph Numero ve Frederick Jones, ilk taşıma soğutma ünitesi "Model A" için patent aldı ve Soğutucu Nakliyesi doğdu.Bu simgesel buluş dondurulmuş gıdalar, büyük süpermarketler ve bugün bildiğimiz gibi restoran sektörü dönemini başlattı.Soğuk taşımacılıkta hangi mevsim olursa olsun her yerde her ülkede üretim yaptı.

1942 yılında, Frederick McKinley Jones II. Dünya Savaşında denizaşırı birlikler için ilk taşınabilir soğutma üniteleri geliştirdi."Aynı zamanda gemiler için daha az maliyet olabilmesi nedeniyle halka ekonomik ve taze ürünü daha yaygın kullanabilmesi için 1940 yılında ilk buzdolabı olan boxcars (yük vagonu) ı tanıttı.Ancak soğutma ürünleri taşımacılığı ile sınırlı değildi. Yapı şirketinin ürünlerine ilaven satış yönetimini içeren süt soğutucuları,golf kartları okul masaları ve alışveriş kartlarıda ürünlerine dahildi.

 

Soğutuculu Nakliyenin Gelişim Süreci

5 Mart 1966 tarihinde, şirketle birlikte 75 kişilik bir grup, aralarında 11 mürettebatında bulunduğu BOAC Flight 911 tipi uçağın Japonya Fuji Dağı yakınlarına çarpası sonucu 113 yolcu hayatlarını kaybetti. Bu trajediye tepki olarak bir şirket sözcüsü basına ' şirket olarak yaşadığımız en kötü şeydir' dedi.

1970'li yıllarda,  taşımacılık sektöründe yenilikçi ürünler sağlamaya devam etti. Soğutuculu nakliyenin erken çabaları pazarda en gelişmiş ürünler haline geldi.Aynı zamanda, Soğutucu nakliyesi dünya çapında bir iş haline geldi. Soğutucu firmaları Avrupada bayilikler açtı ve başta Avrupa olmak üzere Afrika,Orta Doğu, Avustralya ve Asya'da satılan soğutma ünitelerini üretmeye başladı. Dünya çapında büyümesi bugün de devam etmektedir.

1991 yılında Teknoloji Ulusal Madalyası Joseph A. Numero ve Frederick M. Jones'a verildi. Başkan George Bush Beyaz Saray Rose Garden'da düzenlenen bir törende ödüllerini verdi. Bay Jones ilk Afrika kökenli Amerikalı olarak ödül aldı.

 

En sonunda, sıcaklık kontrolünü sağlamak amacıyla geliştirdikleri teknolojilere ek olarak, kamyon içi ısıtma ve havalandırma sağlamak için sıcaklık yönetim sistemini başlatmıştır.

 

Kaynak: Wikipedia

Copyright ® MCP Corporation Transport Refrigeration Replacement Parts 2000-2016Site Map